Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Aukcje | Allegro | eBay | Numimarket | Blog | Archiwum | Baza akcji | Logowanie
Facebook | Google+ | YouTube
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2014.05.13 11:33
Generalna Gubernia 5 groszy 1939 bez dziurki
ORYGINALNE bez wątpienia

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się sporo pięciogroszówek z 1939 roku bez otworu. Monety trafiały na aukcje zazwyczaj w średnich stanach zachowania, zazwyczaj z mocnym nalotem, często opatrzone słabej jakości zdjęciami, co budziło liczne kontrowersje co do oryginalności. Najczęściej zdarzało się tak, że otwór załatano wtórnie, na ścisk, co nawet udowadniano.

Prezentowany przez nas numizmat ma w sobie jednak coś, co bezapelacyjnie dowodzi, że wybito ją na krążku bez otworu i oryginalnie tego otworu nigdy nie zrobiono. Wystarczy spojrzeć na dołączone zdjęcia. Przez awers monety przebiega piękne, wyraźne pęknięcie stempla, które bez najmniejszych zakłóceń biegnie również przez miejsce, gdzie powinien być otwór... nic dodać, nic ująć... rewelacja!

Opisywana 5-cio groszówka dostępny na naszej aukcji do 19 maja do godz. ~21.10
2014.04.24 10:00
NOWOŚĆ Katalog Monet Stefana Batorego 1576-1586
Zamów przedpremierowo

Autorzy: Janusz Parchimowicz i Mariusz Brzeziński
Premiera: 24.05.2014
Format: 21 x 30 cm (~ A4)
Strony: 464 (wydanie w kolorze)
Cena: 450 zł

ZAMAWIANIE: gn@gndm.pl, tel. 22 407 0220 (10:00-17:00)

Dla osób które zdecydują się u nas zamówić tę publikację w przedsprzedaży do dnia 23 maja 2014 oferujemy dodatkowo:

1. Bezpłatną wysyłkę kurierem w pierwszy dzień roboczy po premierze - poniedziałek 26.05.2014 (dostawa na 27-go maja)

2. Kwotę 25zł do wykorzystania na zakup literatury z naszej oferty (ważne do 23.05.2014, wybrana literatura dostarczana razem z przedmiotowym katalogiem Batorego), lub kwotę aż 38 zł do wykorzystania na zakup innej, dowolnej literatury z naszej oferty, jeśli katalog byłby odbierany bezpośrednio od nas, a nie wysyłany kurierem


Janusz Parchimowicz położył niewątpliwe zasługi w opracowanie logicznych i przejrzystych katalogów monet polskich.
Pierwszy jego katalog pojawił się już w roku 1992 i obejmował polskie monety XX wieku (okładki kilku archiwalnych katalogów zobaczyć można tutaj). Później autor stopniowo schodził coraz "niżej" i opracował kolejno monety XIX wieku, Poniatowskiego i Sasów. Międzyczasie wydawał rozszerzone katalogi monet XX wieku czego piękną kwintesencją jest ostanie, najnowsze wydanie tegoż katalogu wraz z albumowym katalogiem części monet Starej Polski.

Wartą uwagi publikacją jest też szczegółowy katalog monet IIRP, a autor ma w dorobku również katalogi monet zagranicznych. Wszystkie je charakteryzuje przede wszystkim przejrzysty, czytelny i przyjazny dla użytkownika układ, przestępne podanie niezbędnej wiedzy oraz dobre zdjęcia. Wszytko wskazuje na to, że najbliższy katalog też taki będzie. Na razie do wglądu mamy tylko jedną stronę, której skan poniżej.

Zapraszam, polecam i ... nie mogę się doczekać

Zamówienia: gn@gndm.pl lub telefonicznie 22 407 0220
2014.03.10 09:38
Targi Kolekcjonerskie, Łódź, Hala EXPO - 15-16 marca 2014

Zapraszamy na nasze stoisko. Na co dzień znamy się z internetu, a w sobotę i niedzielę będzie szansa poznać się osobiście.

- będzie można porozmawiać o numizmatach
- będzie można przedstawić nam swoje numizmaty do oceny i wyceny
- będzie można pozostawić przedmioty do sprzedaży na naszych aukcjach
- będzie można sprzedać za gotówkę
- będzie można również odebrać zakupy z aukcji, ale osoby tym zainteresowane prosimy o informację najpóźniej do czwartku (13.03.14)

ZAPRASZAMY
Więcej na temat wydarzenia: http://gieldakolekcjonerska.com.pl/


2014.02.04 11:38

Bony z lat 1914-24. 

Imponująca kolekcja dziś o 18.00 na naszych aukcjach

„Nadejszła wiekopomna chwila…”. Dziś o godzinie 18.00 na nasze aukcje trafi obszerna kolekcja polskojęzycznych, lokalnych emisji pieniędzy polskich z okresu 1914-1924. Poważny zbiór liczący sobie ponad 600 pozycji, którego szkielet stanowią kolekcja Jana Mączki oraz pięknie zachowane bony małopolskie pochodzące z niegdysiejszego zbioru Tadeusza Kałkowskiego. Wiele bardzo rzadkich pozycji, być może nasze pomyłki w wycenie…

Wszystkie bony do kupienia „od ręki” w opcji Kup Teraz. Tak więc kto pierwszy, ten lepszy!

Zapraszamy. Zaczynamy dziś 18:00

O 18:00 dnia 4.2.2014 wyszła na licytację tylko pierwsza część tejże kolekcji, z przyczyn technicznych nie udało się wystawić całości. Pozostałe walory postaramy się wystawić 5.2.2014 o godzinie 10:00

2013.12.20 01:24
Jeden z najrzadszych banknotów na świątecznej aukcji
Dlaczego dziś stanowi taki rarytas?

Ani nie jest to najstarszy polski banknot, ani nie jest to najwyższy nominał, a jednak jest to jeden z najrzadszych naszych banknotów. Dlaczego ? Otóż jest to banknot, którego cykl bycia w obiegu przeminął bez istotnych zakłóceń. Wprowadzony został do obiegu 19 maja 1828 roku, a wycofany ostatniego grudnia 1851. W kasach banku polskiego wymiana była możliwa jeszcze do końca roku 1857.
W tym okresie nie było wyraźnej inflacji, która szybko dewaluuje pieniądz, sprawiając że w pewnym momencie wymiana niskich nominałów przestaje być opłacalna. Stało się tak np. w przypadku marek polskich z okresu 1919-1923, czy banknotów końcowego okresu PRL (jednego dnia wystarcza na zakupy banknot 100zł, a niebawem trzeba już nosić banknoty 2-milionowe; w rezultacie pozostałych w szufladzie banknotów 100zł nawet nie warto było nosić ze sobą do sklepu, bo ich wartość nabywcza była bliska zeru - zostały całymi pakietami i z punktu widzenie kolekcjonerskiego są nadal praktycznie bezwartościowe.
Nie było w tym okresie wojen, które obaliłyby emitenta i zastąpiły go innym. Stało się tak np. w czasie II wojny światowej. Banknoty Banku Polskiego okupant bardzo szybko unieważnił, zamieniając je w bezwartościowe papierki i zastępując nowymi, własnymi pieniądzmi, tyle że też nie na długo, gdyż taki sam los spotkał jego banknoty okupacyjne po zakończeniu wojny. Możliwość ich wymiany została bardzo ograniczona i u ludzi zostały w rezultacie stosy bezwartościowej, niewymienialnej makulatury. Na rynku kolekcjonerskim wartość większości banknotów zarówno z końca IIRP, jak i okupacyjnych jest nadal bardzo niewielka.
Wracając do przedmiotowego 10zł 1824r, banknot ten przez cały okres swojego obiegu zachował dużą siłę nabywczą i był w pełni wymienialny na walutę w złocie, czy srebrze. Nawet po oficjalnym wycofaniu z obiegu okres jego wymiany w Kasach Banku pozostawał długi, więc jeśli ktoś znalazł zapomniany egzemplarz, to mógł go bez problemu w banku wymienić, wedle uznania na banknot nowego wzoru, czy na monety w srebrze lub złocie (na żadną złotą co prawda jeden nie wystarczył, bo najniższy nominał w złocie był 20zł, ale 10zł w srebrze, to był naprawdę duży kawał srebra - przykładem pokazana tu moneta 10zł 1820).

Obecnie na naszych świątecznych aukcjach wystawiamy ładny egzemplarz takiej 10-tki, jak również ciekawostkę - wzór papieru do tegoż banknotu. Towarzyszą im m.in. wyśmienita, najrzadsza odmiana Insurekcji 5 zł (PMG 64) czy dwa rosyjskie Obraźce.

Reasumując, warto przeszukać szpargały po dziadkach, bo jeśli jakimś Bożonarodzeniowym Cudem znajdzie się taki banknot, to jego obecna wartość kolekcjonerska równa się obecnym pieniądzom, o duuuużej sile nabywczej.
Zapraszamy

« 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

Link został wysłany!