Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
W dniach 17-19.10.2018 (pn.-sr.) skup i wycena sa nieczynna
Aukcje | Allegro | eBay | Numimarket | Blog | Archiwum | Baza akcji | Logowanie
Facebook | Google+ | YouTube
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

3 aukcja GNDM - 12 listopada 2017

Zapowiada się dobre średniowiecze, ładny XIX wiek, piękna II RP (wraz z kolekcją b.rzadkich prób). Pierwsze pozycje do zobaczenia już od 10 września tutaj. Osoby zainteresowane tą formą sprzedaży zapraszamy. Przedmioty przyjmujemy do 29 września. Szczegóły do omówienia telefonicznie +48 22 407 02 20, bądź mailowo gn@gndm.pl.


Aktualności na naszym profilu Facebook

Obecnie wszelkie aktualności, zapowiedzi, prezentacje i dyskusje są właśnie na naszym profilu FB tutaj

Zapraszamy na Bloga

Szarsze opracowani, artykuły, wpisy i przemyślenia, a także zapowiedzi aukcyjne publikujmy na naszym Blogu pod adresem blog.gndm.pl

Filmiki numizmatyczne na YouTube

Obecna technika pozwala nie tylko na zdjęcia i opisowe omówienia, ale i na prezentacja filmowe. Ciekawsze egzemplarze prezentujemy na naszym profilu YouTube

Archiwum sprzedaży

Zobacz co i za ile sprzedaliśmy pod adresem archiwum.gndm.pl


Zygmunt.III Waza, Bydgoszcz Szóstak 1596

Bydgoski rarytas z czasów Zygmunta III Wazy
Koniec licytacji Szóstaka 1596 (R7) już 6 listopada

Szóstak bydgoski z roku 1596 to moneta ogromnej rzadkości:
O tym jak dużą gratką dla kolekcjonerów jest ta moneta, świadczą nie tylko jej katalogowe oceny (Kurp. #1425 (R7), Kop.(1995) #1239 (R7), Kop.(1976) #G.1246 (RRR)), ale też jej notowania. W archiwach WCN i ANPN można znaleźć tylko cztery wyniki dla szóstaka bydgoskiego 1596, przy czym żadnego tej odmiany (HR:SC IF)! Prezentowany przez nas egzemplarz charakteryzuje dodatkowo atrakcyjna prezencja, którą podkreśla naturalna, równomierna, stara patyna.

To ważny zarówno typologicznie i historycznie pierwszy szóstak bydgoski Zygmunta III Wazy:
Działalność mennicza Zygmunta III Waza pod względem zarówno ilości, jak i różnorodności emitowanych typów jest chyba najobfitszą w polskiej historii. Zygmunt III Waza nie ignorował zysków płynących z działalności menniczej i od początku swego panowania "zagonił" liczne mennice do intensywnej pracy. Szóstaki wybito po raz pierwszy dopiero w roku 1595.
Mennica w Bydgoszczy pierwszego szóstka wybiła w roku 1596. Jak widać po niniejszej monecie nie mieli wówczas indywidualnego "pomysłu" ikonograficznego na szóstka, zrealizowano go w zasadzie jako "powiększonego trojka". Krążek jest większy, ale układ pozostał taki sam, tylko w napisach na rewersie jest SEX zamiast TRIP (nowy i dobrze nam dziś znany wizerunek szóstaka za charakterystycznym układem tarcza na rewersie zaproponowała dopiero mennica w Malborku, w emisji z roku 1596; projekt rewersu został dobrze przyjęty i powielony w masowych emisjach z lat 1623-27).

Zainteresowanych przebiegiem licytacji zapraszamy TUTAJ
Marcin Żmudzin
Link został wysłany!