Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
W dniach 13-22 sierpnia (pon-sr) firma jest nieczynna
Aukcje | Allegro | eBay | Numimarket | Blog | Archiwum | Baza akcji | Logowanie
Facebook | Google+ | YouTube
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności

3 aukcja GNDM - 12 listopada 2017

Zapowiada się dobre średniowiecze, ładny XIX wiek, piękna II RP (wraz z kolekcją b.rzadkich prób). Pierwsze pozycje do zobaczenia już od 10 września tutaj. Osoby zainteresowane tą formą sprzedaży zapraszamy. Przedmioty przyjmujemy do 29 września. Szczegóły do omówienia telefonicznie +48 22 407 02 20, bądź mailowo gn@gndm.pl.


Aktualności na naszym profilu Facebook

Obecnie wszelkie aktualności, zapowiedzi, prezentacje i dyskusje są właśnie na naszym profilu FB tutaj

Zapraszamy na Bloga

Szarsze opracowani, artykuły, wpisy i przemyślenia, a także zapowiedzi aukcyjne publikujmy na naszym Blogu pod adresem blog.gndm.pl

Filmiki numizmatyczne na YouTube

Obecna technika pozwala nie tylko na zdjęcia i opisowe omówienia, ale i na prezentacja filmowe. Ciekawsze egzemplarze prezentujemy na naszym profilu YouTube

Archiwum sprzedaży

Zobacz co i za ile sprzedaliśmy pod adresem archiwum.gndm.pl


Królestwo Polskie 10 zł 1824

Jeden z najrzadszych banknotów na świątecznej aukcji
Dlaczego dziś stanowi taki rarytas?

Ani nie jest to najstarszy polski banknot, ani nie jest to najwyższy nominał, a jednak jest to jeden z najrzadszych naszych banknotów. Dlaczego ? Otóż jest to banknot, którego cykl bycia w obiegu przeminął bez istotnych zakłóceń. Wprowadzony został do obiegu 19 maja 1828 roku, a wycofany ostatniego grudnia 1851. W kasach banku polskiego wymiana była możliwa jeszcze do końca roku 1857.
W tym okresie nie było wyraźnej inflacji, która szybko dewaluuje pieniądz, sprawiając że w pewnym momencie wymiana niskich nominałów przestaje być opłacalna. Stało się tak np. w przypadku marek polskich z okresu 1919-1923, czy banknotów końcowego okresu PRL (jednego dnia wystarcza na zakupy banknot 100zł, a niebawem trzeba już nosić banknoty 2-milionowe; w rezultacie pozostałych w szufladzie banknotów 100zł nawet nie warto było nosić ze sobą do sklepu, bo ich wartość nabywcza była bliska zeru - zostały całymi pakietami i z punktu widzenie kolekcjonerskiego są nadal praktycznie bezwartościowe.
Nie było w tym okresie wojen, które obaliłyby emitenta i zastąpiły go innym. Stało się tak np. w czasie II wojny światowej. Banknoty Banku Polskiego okupant bardzo szybko unieważnił, zamieniając je w bezwartościowe papierki i zastępując nowymi, własnymi pieniądzmi, tyle że też nie na długo, gdyż taki sam los spotkał jego banknoty okupacyjne po zakończeniu wojny. Możliwość ich wymiany została bardzo ograniczona i u ludzi zostały w rezultacie stosy bezwartościowej, niewymienialnej makulatury. Na rynku kolekcjonerskim wartość większości banknotów zarówno z końca IIRP, jak i okupacyjnych jest nadal bardzo niewielka.
Wracając do przedmiotowego 10zł 1824r, banknot ten przez cały okres swojego obiegu zachował dużą siłę nabywczą i był w pełni wymienialny na walutę w złocie, czy srebrze. Nawet po oficjalnym wycofaniu z obiegu okres jego wymiany w Kasach Banku pozostawał długi, więc jeśli ktoś znalazł zapomniany egzemplarz, to mógł go bez problemu w banku wymienić, wedle uznania na banknot nowego wzoru, czy na monety w srebrze lub złocie (na żadną złotą co prawda jeden nie wystarczył, bo najniższy nominał w złocie był 20zł, ale 10zł w srebrze, to był naprawdę duży kawał srebra - przykładem pokazana tu moneta 10zł 1820).

Obecnie na naszych świątecznych aukcjach wystawiamy ładny egzemplarz takiej 10-tki, jak również ciekawostkę - wzór papieru do tegoż banknotu. Towarzyszą im m.in. wyśmienita, najrzadsza odmiana Insurekcji 5 zł (PMG 64) czy dwa rosyjskie Obraźce.

Reasumując, warto przeszukać szpargały po dziadkach, bo jeśli jakimś Bożonarodzeniowym Cudem znajdzie się taki banknot, to jego obecna wartość kolekcjonerska równa się obecnym pieniądzom, o duuuużej sile nabywczej.
Zapraszamy

Link został wysłany!