Akceptuję
Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczone w Państwa urządzeniu. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności.
Aukcje | Allegro | eBay | Numimarket | Blog | Archiwum | Baza akcji | Logowanie
Facebook | Google+ | YouTube
Jesteś tutaj: Strona główna > Aktualności
2013.05.15 17:31

Kolekcja Lucow Tom VI 1957-2012

Długo oczekiwany, ostatni tom z serii, który obejmie banknoty okresu 1957-2012 jest już w drodze do drukarni. Korekty, skład, druk i oprawa zajmą jeszcze trochę czasu, ale katalog w początku trzeciego kwartału powinien być już dostępny w sprzedaży. Jesteśmy jednym z dwóch dystrybutorów. Cena detaliczna jest taka jak i w przypadku poprzedniego tomu, tj. 480 zł. Wszystkie osoby, które u nas wcześniej subskrybowały serię mają zarezerwowany swój egzemplarz. W najbliższych dniach będziemy potwierdzać rezerwację. Nakład będzie niewielki, dostosowany do wielkości zamówień. Ponad subskrybowane egzemplarze zostało nam wolnych tylko kilkanaście sztuk, można jeszcze rezerwować, osoby zainteresowane prosimy o kontakt.

Będzie to w dużej mierze wyjątkowy Tom. Z jednej strony będzie ujmował dobrze znane wszystkim kolekcjonerom i nie tylko banknoty obiegowe z okresu po 1974, ale z drugiej strony będzie w nim ujęta duża ilość prób i projektów, które dotychczas były bardzo mało znane i w praktyce nigdzie nie katalogowane. Do jednej z takich serii należą np. banknoty z roku 1965, których wizerunki publikujemy w naszej Czytelni tutaj. Przeglądając, dzięki uprzejmości autora wydruki próbne katalogu, z zaskoczeniem dowiedziałem się, że są wśród nich nie tylko odmiany kolorystyczne, ale i odmiany druku ... ale o tym już wkrótce, nie będę zdradzał szczegółów przed premierą :) Pozdrawiam, Damian Marciniak.


2013.05.12 00:15
Warto dokładnie oglądać monety
Niedawno zakończyła się nasza aukcja trojaka poznańskiego rocznik 1598 (zdjęcie rewersu obok, aukcja zapisana w archiwum tutaj) Generalnie pospolita moneta w przeciętnym stanie zachowania, wartość może kilkadziesiąt, do 100zł. Jakież więc było więc moje zaskoczenie, gdy aukcja zakończyła się kwotą aż 525 zł.
Dlaczego tyle ? Otóż kupujący zauważyli coś, czego my nie zauważyliśmy. Na rewersie jest "czeski błąd" w drugiej linijce legendy, zamiast TRIP.R.PO (TRIPLEX REGIS POLONIE - potrójny króla Polski) jest TRPI.R.PO
U nas dzięki temu "drobiazgowi" było przełożenie z niecałych 100zł na 525zł, ale niedawno zakończyła się na allegro aukcja innego, "pospolitego" trojaka, który powinien normalnie kosztować około 100zł, a licytacja zakończyła się kwotą ponad 4tys. zł, gdyż miał on zamienione stronami herby Polski i Litwy. Sprzedawca tego nie opisał, ale kolekcjonerzy skrzętnie wyłapali, także jak najbardziej zachęcamy do dokładnego oglądania i analizowania moneta oraz do przeglądania aukcji. Pozdrawiam, Damian Marciniak
2013.05.11 00:42
Już wkrótce na naszych aukcjach ...
Piękne i rzadkie, historyczne medale polskie. Głownie śliczności z XIX wieku i międzywojnia. Łącznie około 75 szt., które zostanie wystawione w sobotę, 11 maja, a licytacje potrwają do wtorku, 21 maja. Kilka przykładowych pozycji poniżej.

          
2013.05.10 23:44
Starych monet czar ...
Małe, drobne i często wcale niedrogie, a ich oglądanie, systematyzowanie i analizowanie daje dziś wiele radości. Przeglądając nasze obecne aukcje można znaleźć wiele monet, którymi niegdyś płacono w Polsce, zarówno w okresie jej największej, międzynarodowej świetności jak i schyłku, upadku i zaborów. Te monetki to fragment historii. Nie produkowano ich po to, abyśmy mogli je obecnie podziwiać, ale po to, aby było czym rozliczać codzienne transakcje. Aby zapłacić robotnikowi dniówkę, kupić chleb, narzędzia czy broń. Wybijano je w mennicach, często ręcznie i raz lepiej, raz gorzej. Zanim zostały wybite rytownik musiał przygotować stemple. Mincerze się zmieniali, rytownicy się zmieniali. Zmieniali się dzierżawcy mennic, zarządcy i królowie, a historię tych zmian pomagają nam dziś prześledzić monety tamtych czasów.
Kilka pozycji z naszych aktualnych aukcji, które mogą zainteresować i zaintrygować miłośników starych monet i historii poniżej.

Po lewej mamy rewersy trzech różnych półtoraków Zygmunta III Wazy. Półtoraki to jedne z najpospolitszych i najłatwiej dostępnych monet okresu Polski Królewskiej. Ze względu na swą pospolitość są często ignorowane i niedoceniane w kolekcjach, ale jak im się lepiej przyjrzeć to mogą zaintrygować. Obok, pierwszy od lewej - odwrócone Z w jabłku królewskim. Powinna tam być zapisana cyfra 24, często zapisywana również w formie Z4, ale wersję z odwróconym Z pierwszy raz widzę. Na następnym widzimy legendę zakończoną herbem Haki. Herb tan oznacza, że moneta została wybita w mennicy krakowskiej, a jej sąsiedzi, nie mający tego znaku pochodzą z mennicy w Bydgoszczy. W ostatnim z tu prezentowanych półtoraków nie dopatrzyłem się żadnych cech szczególnych stempla, ale zachwycił mnie niespotykaną dla tych monet jakość wybicia i urodą stanu zachowania.

Jedni ciężko pracowali, aby zarobić na swego grosza czy półtoraka, a inni woleli pójść na łatwiznę i blachę z dachów, przekuwać w domowym warsztacie na monetę. Mimo, że kary za taką działalność były iście drakońskie, to spotykane obecnie, a pochodzące z epoki falsyfikaty monet świadczą o tym, że odważnych nie brakowało. Fałszerstwa są zazwyczaj słabo wykonane i jeszcze słabiej zachowane, także przedstawiona po lewej "boratynka" wyróżnia się na tym tle. Legendy wyraźnie pokazują, że stempel robiła analfabeta, orzeł straszy, ale portret króla nie jest już wcale taki zły.  Największym atutem zaprezentowanej tu monety jest jednak jej dobra jakość wybicia i dobry stan zachowania, dzięki czemu wszelkie cechy fałszerstwa są bardzo czytelne i wyraźnie.Rewersu tej monety nie robił fałszerz-analfabeta, ale mincerz z mennicy lwowskiej. Mylić się jest rzeczą ludzką, zapominać też. W przypadku tegoż szóstaka mincerz zapomniał na rewersie umieścić cyfrowe oznaczenie nominał VI i w efekcie mamy obecnie na aukcji bardzo rzadko spotykaną, pomyłkową odmianą Szóstaka lwowskiego z roku 1661, którego cena przekroczy zapewne 1000 zł.Nie zawsze do wybijania nowych monet wykorzystywano nowe, świeżo przygotowane krążki. Często jedne monety przebijano na inne, czego przykładem jest ten piękny egzemplarz 5 groszy z 1811 roku, który powstał z przebitki 1/24 talara. Dobrze gdy przebitka dokonywana była tylko w takiej formie. Inna forma przebitki to przetopienie starej monety i zaniżenie próby cennego metalu, poprzez domieszkę tańszego, a następnie wybicie w nowo-powstałym stopie tegoż samego wizerunku. Tym prostym sposobem 100 szt. monet można było zamienić np. w 120szt. :) W procederze takim specjalizowali się szczególnie wielcy władcy ówczesnego świata. Taki proceder uprawiany przez zwykłego obywatela skutkował drastycznymi krajami, ale uprawiany przez króla finansował kolejne podbije i zapisywał nowe karty historii, tyle że to już zupełnie inna historia... :)
Pozdrawiam, Damian Marciniak.
2013.05.10 22:51
Banknot 10 zł 1926 w unikatowym stanie zachowania.
Ot 10 złotych, na pierwszy rzut oka nic specjalnego. Tak samo wyglądające banknoty wręcz "walają" się na stolikach giełd i spotkań kolekcjonerskich, pełno ich na aukcjach internetowych i są w niejednym polskich domu przechowującym pamiątki po dziadkach. Tamtych nikt nie chce po kilkanaście, czy małe kilkadziesiąt złotych, a tutaj liczymy na ceną wynikową z przedziału między 10, a 20tys. złotych.
Różnica między nimi jest "niewielka", jedynie w ostaniej cyfrze daty,  6 a nie 9. Wizualnie różnica niewielka, ale cenowo będzie olbrzymia, takę warto drobiazgowo oglądać każdy walor. "Diabeł tkwi w szczegółach" i w tym jest cały urok numizmatyki :)

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |

Link został wysłany!