Jak rozpoznać fałszywe 2 zł 1936 Piłsudski

Najczęściej spotykanym sposobem fałszowania 2 złote 1936 z Piłsudskim jest  przerabianie daty w roczniku 1934.

Jeśli mamy do czynienia z takim fałszerstwem to można je stosunkowo łatwo rozpoznać – wcale nie trzeba się przypatrywać uważnie dacie – pozornie takie samo 2 zł 1934 ma jednak inny typ ząbków na obrzeżu niż rocznik 1936.

Piłsudski 1936 ma na obrzeżu poukładane beleczki

  • 2 zł 1934 – ząbki na obrzeżu powstały jakby w wyniku nacinania klinowatym narzędziem – obrazowo wyobrażam sobie to tak, że powstały one jakby w wyniku lekkiego „rąbania siekierą” i są takie jakby „rozpychane z klina”
  • 2 zł 1936 –  obrzeże sprawia wrażenie, jakby było najpierw gładkie, a dopiero później ktoś poukładał na nim starannie szczebelki ząbków

Istotę tej różnicy można łatwo zaobserwować nie mając nawet oryginalnego 2 złote 1936 Piłsudski – wystarczy porównać ząbkowanie na obrzeżu 2 zł  1934 Piłsudski z tym, jak wygląda ona na 2 zł 1936 Żaglówka.

Żaglówka ma takie samo ząbkowanie jak Piłsudski 1936

Omawiane różnice dobrze widać na poniższych zdjęciach.

Obrzeże 2 złote Piłsudski 1934
Obrzeże 2 złote Piłsudski 1934
Obrzeże 2 złote Piłsudski 1936
Obrzeże 2 złote Piłsudski 1936
Obrzeże 2 złote 1936 Żaglówka
Obrzeże 2 złote 1936 Żaglówka

Rzadkość 2 złote Piłsudski 1936

Jest to naprawdę rzadka moneta IIRP. Wybito ją w nakładzie zaledwie 75.000 sztuk, gdy tymczasem nakład rocznika 1934 to 10.425.000 sztuk.

Trafiła do obiegu w roku 1936 – na trzy lata przed wybuchem II wojny światowej – miała czas, aby w sposób naturalny w tym obiegu się rozproszyć i zużyć.

Nic dziwnego, że obecnie jest poszukiwana i ceniona, a jak bardzo ceniona można zobaczyć choćby w naszym Archiwum

Na co jeszcze patrzeć

Obrzeże jest moim zdaniem najpewniejszą formą weryfikacji oryginalności, ale jego weryfikacja wymaga trochę wprawy i opatrzenia, szczególnie gdy mamy do czynienia z egzemplarzem wyraźnie obiegowym, o podniszczonych rantach. Nie zawsze jest też możliwość weryfikacji obrzeża, szczególnie w przypadku zakupu np. w internecie, gdy pokazany jest na zdjęciach tylko awers i rewers.

W takiej sytuacji trzeba uważnie popatrzeć na cyfry w dacie. Sprawdzić czy nie ma śladów manipulacji w okolicy ostatniej cyfry oraz zwrócić uwagę na jej kształt.

Charakterystyczna jest szóstka z łezką

Wnętrze brzuszka szóstki nie jest to regularne koło, ale taka jakby łezka z ostrym czubkiem u góry – dobrze to widać na poniższym zdjęciu.

Data 2 złote 1936 Piłsudski
Data 2 złote 1936 Piłsudski

Kopia wybita przez Mennicę Warszawską

Rozpatrując oryginalność 2 zł Piłsudski 1936 trzeba mieć też świadomość, że w roku 1988 Mennica Warszawska zrobiła użytek ze znajdujących się w jej zbiorach oryginalnych matryc do dwuzłotówki Piłsudskiego i wybiła wysokiej jakości kopię, dla uczczenia 70-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jak to zwykle z kopiami bywa – przynoszą one w końcowym rozliczeniu więcej szkody, niż korzyści dla rynku kolekcjonerskiego.

Kopia mennicy została oznaczona wyraźnym, ale jednak dość płytko nabitym napisem KOPIA za głową Marszałka, a obrzeże miała gładkie – bez ząbkowania. Mimo tego posłużyła fałszerzom jako świetny materiał wyjściowy i można spotkać na rynku egzemplarze z zatartym napisem KOPIA i dorobionym ząbkowaniem.

Przy egzemplarzach wyraźnie podniszczonych, a oferowanych jako oryginały trzeba dobrze oglądać też tło rewersu i gdy tylko możliwe porównywać obrzeże.

Zdjęcia oryginału do porównań

Na zakończenie wpisu jeszcze tylko zdjęcia pięknego, oryginalnego egzemplarza w celach porównawczych.

10 thoughts on “Jak rozpoznać fałszywe 2 zł 1936 Piłsudski”

  1. A ile mogę dostać max za ładne oryginalne 1934,które było pod belką starego domu?Mam jeszcze kilka innych starych monet..

      1. Ile Pan może zaoferować?Stan jest bdb z oryginalną patyną jeszcze nie czyszczone…Moneta nie jest zmęczona,bo musiała być włożona pod belkę przed wojną..Nie pamiętam już z którego roku był ten dom..Przenoszę stare domy..

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *