Katalog trojaków polskich – Tadeusz Iger

Okładka Katalogu Trojaków Polskich Tadeusza Igera

Wydanie 2008
Stron  330
Format B5 (17.5 x 24.5 cm)
Waga 918 g
Oprawa twarda, płócienna
Spis treści tutaj

Katalog trojaków

Jest to specjalistyczna i bardzo starannie opracowana publikacja. Obejmuje monety od czasów Zygmunta I Starego po wiek XIX, wraz z emisjami ziem lennych i księstw śląskich.

Każde panowanie poprzedzono krótkim wstępem, tak samo jak krótko scharakteryzowana jest we wstępie każda z mennic. Układ przejrzysty i klarowny, numeracja czytelna.
Katalog nie zawiera wycen, a jedynie dobrze dobrane stopnie rzadkości. Dla ułatwienia poruszania się po katalogu poszczególne panowania zaznaczone są odmiennymi kolorami, co widać na załączonych, przykładowych stronach.

Jest to referencyjne i zdecydowanie najlepsze opracowanie tematu, i jednocześnie wzór do tego, jak powinny być tworzone katalogi.

Słowo od autora

… Zachwyciłem się tymi monetami, ponieważ na takiej małej monecie mincerz potrafił umieścić wiele informacji: herb podskarbiego, znaki zarządców mennic i mincerzy, a często także ich inicjały oraz litery wskazujące na lokalizację mennicy …

… zbiór trojaków, nawet złożony z kilkudziesięciu takich monet, może już stanowić dumę zbieracza i stymulować go do powiększania kolekcji. Moim zdaniem spośród niewielkich obiektów płatniczych trojaki stanowią chyba najciekawszy typ pieniędzy emitowanych w Rzeczpospolitej …

Rola trojaka w obrocie pieniężnym

Trojak jest wyjątkowym typem wśród monet polskich. Po wyemitowaniu pierwszych trojaków stały się one szybko bardzo popularne i było bardzo długo obecne na polskim rynku monetarnym. Jedynie grosze były dłużej na tym rynku, ponieważ pierwsze ukazały się za czasów Kazimierza Wielkiego…

Struktura i układ katalogu

Trojaki polskie są przedstawione w katalogu w porządku chronologicznym z podziałem na części, wyznaczonym przez panowanie kolejnych władców Rzeczpospolitej. Podczas każdego panowania wybijane monety zostały podzielone i przypisane mennicom, które w tym okresie pracowały. W ramach każdej mennicy trojaki uszeregowane zostały w kolejności lat ich emisji. W określonej mennicy w każdym roku emisji trojaki zostały rozdzielone na poszczególne typy, które są kolejno numerowane… W ramach każdego typu podane są jego odmiany…

Przykładowe strony

Losy kolekcji Tadeusz Igera

Tadeusz Iger niestety zmarł w roku 2010. Jego kolekcja, która stanowiła  podwaliny do stworzenia tego katalogu obecnie znajduje się w Opolu – w Muzeum Śląska Opolskiego i jest dostępna publicznie dla zwiedzających. Więcej informacji na stronie muzeum.

Przekazanie kolekcji do opolskiego muzeum było zgodne z ostania wolą zmarłego, aczkolwiek nie obyło się przy tym bez perturbacji, o czym więcej można poczytać np. tutaj, czy tutaj.