Katalog tymfów lwowskich

Katalog tymfów lwowskich Jana Kazimierza

Katalog odmian i wariantów tymfów lwowskich Jana Kazimierza pojawiających się na rynku antykwarycznym do roku 2016.

Tymfy lwowskie Jana II Kazimierza

Tymfy, czyli monety o nominalnej wartości 30 groszy były bite w latach 1663-1666 przez mennice w Krakowie, Bydgoszczy i we Lwowie. O ile monety te, bite w mennicach w Krakowie i Bydgoszczy należą do dość popularnych we wszystkich rocznikach, to te bite we Lwowie należą dziś do rzadkości.

Mennica lwowska biła tymfy tylko w roku 1663. Ich cechą charakterystyczną jest mała korona zwieńczająca monogram ICR, na podstawie której można wydzielić poszczególne odmiany. Drugim elementem charakterystycznym, występującym na tych monetach jest tzw. „duży” monogram z dużą literą R. Nie jest to jednak zasadą, gdyż występują również odmiany z „małym” monogramem, które ze względu na korony można również przypisać mennicy lwowskiej.

Więcej na temat historii tymfów pisaliśmy w artykule dostępnym tutaj.

Katalog tymfów lwowskich

Niniejszy katalog odmian i wariantów tymfów lwowskich nie jest z pewnością pełny, gdyż obejmuje jedynie te znane z rynku antykwarycznego, a więc niewielką ich część. Zdjęcia monet pochodzą z aukcji allegro, WCN, ANMN, GNDM i innych, w tym z nieistniejącego już niestety serwisu Nummus.org.

Fragment z katalogu
Fragment z katalogu dostępnego za darmo poniżej.

W katalogu odmiany i warianty zostały wyróżnione ze względu na typ korony, legendę i interpunkcję. Przy każdym wariancie podana została ilość sztuk (nie notowań aukcyjnych, gdyż niektóre monety był sprzedawane po kilka razy), które pojawiły się w handlu w latach 1990-2016. W opracowaniu nie uwzględniono z pewnością wszystkich monet, które pojawiły się na rynku, jednak jest to najpełniejsze z dotychczasowych opracowanie tych monet.

Zapraszamy do zapoznania się, pobrania i korzystania.

Katalog tymfów lwowskich T. Poniewierki

6 thoughts on “Katalog tymfów lwowskich Jana Kazimierza”

 1. Ze stwierdzeniem, że jest to najpełniejsze opracowanie byłbym jednak ostrożny. Bardzo dobre jest opracowanie Szlapinskij W., Bielopolskij S. „Monety koronne Jana Kazimierza bite w mennicach zarządzanych przez Andrzeja i Tomasza Tymfow w latach 1662-1667.”, a także opracowanie/katalog tylko tymfów lwowskich tych samych Autorów, które ukazało się w Lwowskich Zapiskach Numizmatycznych. Jakość tego pierwszego nie dotyczy jedynie wyliczenia odmian (co jak mniemam jest wyznacznikiem jakości dla Państwa), lecz porusza także kontekst np. nakłady, „wędrówki” rytowników stempli itd.

  1. Dariusz Marzęta

   Tak przy okazji zapytam. Wie Pan może w którym numerze LZN znajduje się wspomniany katalog tymfów?

 2. Rozumiem argument, stanę jednak w obronie autora ;)
  To opracowanie obejmujące tymfy lwowskie z notowań aukcyjnych, nie ich pełna monografia. Książkę obu Panów mam nawet na półce i doceniam, jest ważne przy tworzeniu chociażby opisów aukcyjnych. Tam mamy poruszenie wszystkich zagadnień związanych z tymi monetami i bardziej typologiczny katalog, tu mamy część katalogową, ale ugryzioną w inny sposób. Pozdrawiam /Marcin

 3. Nie musi Pan nikogo bronić, gdyż ja nikogo nie atakuję. Jedynie zwracam uwagę przed używaniem pewnych stwierdzeń nieco na wyrost.

  W związku z tym, że edytowaliście Państwo fragment, którego dotyczył mój komentarz to proszę o usunięcie całych moich komentarzy. Bez pierwotnego tekstu nic z nich nie wynika i Czytelnicy mogę uznać mnie za mało rozgarniętego.

  Z poważaniem,
  ŁC

  1. Myślę, że autor nie czuje się atakowany. Mogłem użyć innego określenia niż obrona ;) Moim zdaniem dobrze, że zwrócił Pan uwagę na te dwa opracowania, to przydatne by rozszerzać wiedzę na temat tej emisji.
   Ps. Nie edytowałem tekstu i patrząc od zaplecza Tomek też tego nie robił. Fragment z „najpełniejsze z dotychczasowych opracowanie tych monet” wciąż jest w tekście, jednak jeżeli Pan chce mogę ukryć wszystkie, bądź wybrane komentarze.

 4. W takim razie przepraszam, jakoś nie mogłem się doszukać tego tekstu czytając za drugim razem. Zatem dyskusja może zostać.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *