Kolekcja Solidarność

Solidarność, jakkolwiek by na nią dziś nie spoglądać, jest częścią historii XX wiecznej Polski. To historia narodowego zrywu, ruchu, przemian. To ważne wydarzenia, miejsca, postacie. I opowiadają o niej nie tylko naoczni świadkowie tych czasów. Robią to również pamiątki. Zdjęcia, dokumenty, biuletyny, plakaty, przypinki, magazyny… A piszę dziś o tym, gdyż trafiła do nas piękna, duża kolekcja jednego z działaczy Solidarności, zawierająca tysiące takich ‚nośników’ historii. Oto one…

Kolekcja Solidarności z 2 aukcji GNDM

Czyli duży, różnorodny zbiór uczestnika tamtych wydarzeń. Tysiące przedmiotów. Kolekcja zawierająca zarówno fotografie, dokumenty, książki, plakaty, jak i przypinki. Duża gratka dla osób interesujących się historią Solidarności.

To kolekcja z przedmiotami ważkimi, jak i błahymi w kontekście lepszego poznania tamtych czasów. Całość jednak nieodzownie z nimi połączona. Spójrzmy, co dokładnie zawiera.

Aukcja kolekcji odbędzie się już 2 września 2017 roku. Link do aukcji TUTAJ.
Możliwość obejrzenia na żywo od poniedziałku do piątku (10.00-17.00), do 1 września, po wcześniejszym umówieniu terminu telefonicznie (22 407 02 20), bądź mailowo (gn@gndm.pl)

Opaska – Sierpień 1980

Jeden z najciekawszych przedmiotów w kolekcji. Oryginalna opaska uczestnika strajków w Sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Zapomniana i ukryta w okładce jednej z teczek z dokumentami. Opatrzona pieczęciami Komitetu Strajkowego, podpisana przez uczestników strajku, które mogą Państwo zobaczyć na skanach poniżej.

Dziesiątki starych fotografii

Zbiór dziesiątek zdjęć z epoki, prezentujących różne wydarzenia, ważne postacie. Fotografie różnych formatów, na części z nich, na odwrocie, możemy zobaczyć pieczątki czy podpisy.

Poza zdjęciami w kolekcji znajduje się również kalendarz na rok 1981, wykonany przez „Niezależną agencję fotograficzną”. To rzadka pozycja, wykonana w małym nakładzie.

Kolekcja przypinek

Duża płachta zawierająca ciekawą kolekcję przypinek / pinów związanych z Solidarnością. Około 120 – 150 przypinek, a także legitymacja (prasowa) Solidarności. Wiele z nich może dziś być bardzo rzadkich. Wszystkie do zobaczenia na zdjęciu poniżej.

Dokumenty, listy, inne…

Razem 6 klaserów formatu A4 z dokumentami. W nich m.in. oznajmienia, odpisy, listy i wiele innych. W jednym klaserze mix „ciekawostek”, drobne pamiątki takie jak wizytówki, ulotki wyborcze, zaproszenia, talony, itp.

Książki, broszury…

Razem 26 różnych wydawnictw. Wśród nich m.in. „Wódz” Jarosława Kurskiego, czy kilka pozycji drukowanych w podziemiu takich jak : „Obywatel i Prawo„, czy „Wojna z Narodem widziana od środka” .

Kolekcja plakatów

Naszym zdaniem jedna z piękniejszych i ciekawszych części zbioru. Duży zestaw plakatów z lat 80-tych. Od małych, formatu A4, po ogromne (największy ma 67 x 94 cm). Zarówno plakaty wyborcze, propagandowe, jak i obywatelskie, zaangażowane. Wiele intrygujących, ciekawych kompozycji. Oto one:

Biuletyny, Wiadomości, Trybuna…

 • BIPS – 45 numerów – wszystkie 1981 rok
 • Wiadomości komitetu założycielskiego NSZZ – 57 numerów – 1980/1981 rok
 • Biuletyn informacyjny Solidarności – 13 numerów – wszystkie 1980 rok
 • Biuletyn Stoczni Gdańskiej – 7 numerów – wszystkie 1980 rok
 • Strajkowy Biuletyn Informacyjny – 14 numerów – wszystkie 1980 rok
 • Serwis Informacyjny Biura Kraj. Gdańsk – 14 numerów
 • MIX biuletynów takie jak Kres ; Trybuna Robotnicza ; Biuletyn Zjazdowy i inne – -2 klasery

Całostki

Czyli część zbioru, która zwróci uwagę nie tylko filatelistów. Około 50 różnych całostek i pocztówek z motywami Solidarności. Pozycje starannie przechowane, każda w osobnej folii.

Prasa solidarnościowa

 • Tygodnik Solidarność – 26 numerów
 • Głos Wolny – 20 numerów
 • Solidarność (wydane w Stoczni Gdańskiej) – 12 numerów
 • Rozwaga i Solidarność -6 numerów
 • Magazyn Solidarność – 16 numerów
 • MIX – około 200 gazet (mogą się powtarzać)

Jaką ma wartość taki zbiór…

… poznamy już 2 września 2017 podczas aukcji Live. Jestem jednak przekonany, że kryje on w sobie dużo, dziś po części zapomnianej, historii. Historii, z którą na co dzień będzie mógł obcować nowy właściciel zbioru.

Link do aukcji TUTAJ. Możliwość obejrzenia na żywo od poniedziałku do piątku, do 1 września, po wcześniejszym umówieniu terminu telefonicznie (22 407 02 20), bądź mailowo (gn@gndm.pl)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *