Najdroższe monety roku 2020

Początek roku to zawsze dobry okres na podsumowania i zestawienia. Portal Sixbid.com grupujący oferty numizmatyczne domów aukcyjnych z całego świata, przygotował na podstawie swych danych zestawienie najdroższych monet sprzedanych na aukcjach w roku 2020: TOP-Coins 2020.

Zobaczmy jakie numizmaty się w nim znalazły i przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Aureus EID·MAR Brutusa to najdroższa moneta 2020 roku

Aureus EID MAR to jedna z najbardziej charakterystycznych i pożądanych przez kolekcjonerów monet. Wybity w roku 42 p.n.e. odnosi się wprost do zabójstwa Juliusza Cezara w rzymskim senacie 15 marca 44 r. p.n.e.

Cezar zginął zasztyletowany przez grupę zamachowców, zwolenników Republiki, których jednym z przywódców, jak i tym który wbijał sztylet był Marek Juniusz Brutus. Przekonany o słuszności swego postępku szczycił się wyzwoleniem Rzymu od „tyrana”, co widać dobrze po emisji monet EID·MAR.

Projekt tej emisji odnosi się wprost do „patriotycznego” zabójstwa, którego głównym reżyserem był Brutus. Na awersie widzimy jego portret. Na rewersie dwa sztylety – każdy inny. Są one zarówno bezpośrednim przedstawieniem narzędzia zbrodni, jak i symbolizują jej dwóch głównych autorów – Brutusa i Kasjusza. Czapka Wolności umieszczona między nimi to symbol wyzwolenia Republiki. Poniżej zapis EID·MAR jest skrótem od Eidibus Martis czyli „Idy marcowe” – rzymskie święto poświęcone bogu wojny, Marsowi. To właśnie w dniu tego święta miał miejsce zamach na Cezara.

Monety emisji EID·MAR wyemitowano w srebrze jako denary, jak i w złocie – jako aureusy.

Szacuje się, że aktualnie w kolekcjach znajduje się 88 egzemplarzy srebrnych tej emisji. Złotych aureusów EID·MAR znane są 3 sztuki. Wśród nich właśnie ten zaoferowany na aukcji, którego kolekcjonerska historia znana jest od XIX wieku. Z dwóch pozostałych jeden znajduje się w zbiorach Deutsche Bundesbank, a drugi w British Museum – w ramach długoterminowego wypożyczenia.

Nic dziwnego że moneta ta wywołała niebywałe poruszenie, gdy pojawiała się w ubiegłym roku w publicznej sprzedaży. Została sprzedana 30 października 2020 roku na aukcji w Londynie za 2.700.000 GBP, przy cenie wywoławczej 300.000 GBP.

Ponad 2 miliony dolarów za $20 1927-D

Taką imponującą kwotę uzyskał jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy rzadkiej dwudziestodolarówki, jeszcze z emisji przeznaczonej do regularnego obiegu. Moneta z mennicy w Denver wybita w 1927 roku.

Prawie milion euro za 10 dukatów 1642, Austro-Wegry

Efektowana i pięknie zachowania moneta wagi Portugała (10 dukatów = 34.8 grama) z mennicy w Kremnicy. Zaoferowana na aukcji została bez szerszego opisu, ale zaznaczono że to unikat, czyli obecnie znana zapewne tylko z tej jednej sztuki. Dom aukcyjny nie rozpisując się zbytnio o tej monecie wyszedł zapewne z założenia, że ci co kupują takie pozycje sami najlepiej wiedzą co kupują. Cena wynikowa potwierdziła że mieli racje.

Kolejne numizmaty w rankingu

Powyżej zaprezentowane zostało podium złożone z najdroższych monet 2020 roku, a kolejne pozycje w zestawieniu wyglądają następująco.

Najtańsza moneta w rankingu, to i tak ponad milion złotych

Zaintrygowała mnie to ostatnia pozycja z rankingu. Jest to jedyna nowożytna moneta srebrna, która się do niego załapała osiągając cenę 180.000 € (licząc z opłatami aukcyjnymi ponad milion złotych). Szukając uzasadnienia tej ceny zapoznałem się dokładnie z opisem aukcyjnym i rzeczywiście, to bardzo ciekawa emisja.

W 1524 roku edyktem z Esslingen zakazano w Niemczech bicia monet każdemu, kto na swoim ternie nie posiadał własnych kopalni kruszcu. Simon V, Graf zur Lippe umowę na otwarcie mennicy miejskiej w Lippe zawarł w 1528 roku, w związku z odkryciem rud srebra, miedzi i ołowiu w Köterberg. Jednak korzyści ekonomiczne z przedsięwzięcia okazały się złudne i działalność zakończono już 1543 roku. Spekulowano nawet, że całe przedsięwzięcie eksploatacji ubogich złóż w Köterberg było tylko po to, aby potwierdzić prawo grafa Lippe do bicia monet.

Oferowany talar z pierwszego roku działania mennicy w Lippe stał się jednak jedną z najwcześniejszych, dużych, srebrnych monet wybitych w północno-zachodnich Niemczech. Obecnie znane są tylko cztery egzemplarze tej emisji, przy czym ten jest najatrakcyjniej zachowanym z nich i jedynym dostępnym na rynku prywatnym – pozostał znajdują się w kolekcjach muzealnych.

W świetle powyższego osiągnięta cena przestaje już dziwić, a jak głosi motto Sesji numizmatycznych GNDM „W numizmatyce widzisz tyle, ile wiesz”.

Polacy nie gęsi… i swój rekord mają 🙂

Powyższy artykuł powstała w oparciu o zestawienie przygotowane przez Sixbid.com, niemniej Sixbid uwzględnia tylko aukcje typowo numizmatyczne. Tymczasem na naszym rodzimym rynku dom aukcyjny DESA Unicium, specjalizujący się w aukcjach sztuki, zaoferował na aukcji 30 listopada 2020 zbiór 55 sztuk złotych monet polskich.

Na aukcji tej 50 dukatów 1621 rok Zygmunta III Wazy sprzedano za 2.400.000 PLN, co jest równowartością około 533.000 EURO i plasuje tym samym polską monetę na 6. miejscu światowego rankingu najdroższych monet 2020 roku 🙂

A co w roku 2021?

Początek zapowiada się obiecująco.

Rynek antykwaryczny kończy pandemiczny rok w znakomitej kondycji. Został zauważony przez szersze grono odbiorców. Traktowany zapewne jako atrakcyjne hobby dostępne z domowego zacisza, w czasach gdy mobilność jest ograniczona. Szersze zainteresowanie przełożyło się na wzrosty cen, a te z kolei zostały dostrzeżone przez inwestorów.

Inwestorzy zwrócili uwagę na walory kolekcjonerskie i dołączyli do rywalizacji o nie z kolekcjonerami, walcząc na aukcjach szczególnie o te najrzadsze i najdroższe numizmaty.

Nabywcy chcą kupować, a jednocześnie w myśl starej zasady że „cena wyciąga towar” wzrosty cen motywują posiadaczy numizmatów do skorzystania z dobrej koniunktury i sprzedaży.

Z tego co już widać, czy tylko z zapowiedzi i nieoficjalnych jeszcze przecieków już widzimy że i rok 2021 będzie obfitował w aukcyjne emocje. Można się też spodziewać, że pojawi się również coś ciekawego, o czym jeszcze nie wiemy. Mamy nadzieję że może trafi do nas 🙂 , a tymczasem obszerną ofertę numizmatów zaoferujemy już na najbliższej Aukcji Zimowej 6-10 lutego 2021.

Zapraszamy i życzymy wszystkim wszystkiego najlepszego.

Szczęśliwego Nowego Roku 2021 🙂