Nieobiegowa seria banknotów polskich 1964-1965


Obiegały wówczas banknoty z emisji 1948r., ale przygotowywano się do wprowadzenia nowych banknotów. Powstało wiele projektów, choć chyba tylko niewielka ich cześć doszła do fazy próbnego wydruku, tak jak te pokazane poniżej.

Seria tzw. Miast Polskich – na rewersie każdego z banknotów jest któreś z miast. Banknoty te znane są w różnych odmianach kolorystycznych, nominał 100 zł znany w dwóch wersjach rewersu, z Wrocławiem i Katowicami przykład tutaj Z całej tej serii jedynie nominał 1.000 zł przeszedł do dalszych etapów realizacji, wykonano go również stalorytem na papierze ze znakiem wodnym.
Banknoty te są projektu Andrzej Heidricha, ciekawostką jest ich seria – KH – są to inicjały córki projektanta, a w numerze serii zakodowana jakaś data jej dotycząca 🙂
Banknoty bardzo rzadkie, obecnie praktycznie niespotykane na rynku kolekcjonerskim.

Inne wersje kolorystyczne w/w banknotów:

Poniżej prezentujemy bardziej zaawansowaną wersję tegoż projektu, tzn. wspomniany we wcześniejszym artykule 1.000 zł 1965 w wersji wydrukowanej stalorytem, na papierze ze znakiem wodnym i w formacie trochę większym niż wyżej prezentowane, pierwsze serie próbne.