Nieopisana dwuzłotówka 1794 króla Poniatowskiego

Czyli dwuzłotówka, która dobitnie podkreśla dlaczego rant też jest ważny!

Gdyż czasem prowadzi to do niespodziewanych odkryć :). Dokładnie pamiętam dzień, w którym już po zrobieniu zdjęć pięknego, niewielkiego komisu monet głównie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, zauważyłem, że „coś tu nie gra”. Konkretniej chodziło o monetę z filmiku.

Dwuzłotówka (8 groszy) Warszawa 1794

Dlaczego? Rocznik 1794 w mennicy warszawskiej to moment, w którym dochodzi do zmiany ordynacji menniczej, czego efekt odnajdujemy również na monetach. Tu zaś mieliśmy tu do czynienia z monetą wybitą stemplami starej ordynacji (41 3/4), ale na krążkach charakterystycznych dla nowej stopy menniczej (o czym świadczy właśnie karbowany, a nie ozdobny rant). I jak zwykliśmy w takich chwilach mówić z p. Damianem – „nie bez powodu nasi zachodni sąsiedzi na rant mówią trzecia strona monety„. Ale szerzej mogą Państwo się przekonać na załączonym u góry filmiku.

Moneta nie ujęta w katalogach, zarówno przez Plage’go, Kopickiego, jak i w najnowszym opracowaniu panów Parchimowicza i Brzezińskiego. Dziś ciesząca oko jej nowego właściciela, po sprzedaży na naszej aukcji internetowej za 7.205,00 zł we wrześniu tego roku (archiwum tutaj)

Nieopisana dwuzłotówka Poniatowskiego z roku 1794
Nieopisana dwuzłotówka Poniatowskiego z roku 1794

To również dwuzłotówka, która zainspirowała Eleniasza, twórcę bloga „Srebrne monety SAP i… inne pasje” do wpisu, a także trafiła do aktualnie najpełniejszego opracowania tego rocznika dwuzłotówek, dostępnego poniżej. Polecam :)

Dwuzłotówki z 1794, czyli GNDM trąbi nam Eureka!

Są takie chwile w życiu amatora numizmatyki, które pamięta się szczególnie. Najczęściej to jakieś kluczowe wydarzenia związane z rozwojem naszych kolekcji, typu – podjęcie decyzji o kierunku zbiorów, zdobycie jakiejś szczególnie rzadkiej monety… Dzisiejszy wpis będzie właśnie o jednym z takich dni, jaki przydarzył mi się niedawno i który jak myślę był szczególny nie tylko dla mnie, lecz zelektryzował wielu miłośników mennictwa okresu SAP. Ale zacznijmy od początku…czytaj dalejTekst archiwalny powstały na bazie aukcji GNDMpl dwuzłotówki 1794, z września 2016 roku, oraz późniejszych opracowań /Marcin

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *