Grosz olkuski 1579

Stefan Batory, Grosz Olkusz 1579 – pierwszy koronny…

Gdy trafiła do nas kolekcja monet króla Stefana, był on jedną z tych pozycji, przy której zatrzymaliśmy się na długo. Grosz Olkusz 1579. Jeden z pierwszych wyrobów tej świeżo otworzonej mennicy koronnej, będący pamiątką początków mennictwa w tym mieście. Moneta rzadka, szczególnie w tak pięknych stanach zachowania!

Grosz olkuski 1579 Batorego
Grosz olkuski 1579

Pierwszych groszy koronnych króla Stefana przetrwało do dziś niewiele. Tym bardziej cieszymy się, mogąc zaoferować Państwu taki egzemplarz. Znakomita, praktycznie nieobiegowa moneta, w wiekowej patynie. Z blaskiem menniczym, który świetnie prezentuje się na poniższym filmiku z naszego kanału Youtube.

Grosz Olkusz 1579

Moneta wybita rok po otwarciu mennicy olkuskiej w 1578. Mennicy ulokowanej ze względu na bliskość kopalni srebra, z której miał pochodzić kruszec na bicie w niej monet.

Emisji o charakterystycznym rewersie, występującym tylko na pierwszym roczniku olkuskich groszy. Ikonografii (Orzeł z herbem Batorych na piersi), która była niezgodna z ordynacją menniczą, co miało doprowadzić do zmian w kierownictwie mennicy, o czym tak pisał Iger:
Zarządcą mennicy olkuskiej został Rafał Leszczyński, starosta radziejowski. Jego działalność trwała krótko, ponieważ nie była w pełni realizowana ustalona forma ikonograficzna monet. Na wszystkich monetach powinny być umieszczone herby Korony i Litwy, herb króla, a także herb podskarbiego„.

Rewersy groszy olkuskich 1579-1580
Tak zmienia się rewers w latach 1579-1580

Grosze olkuskie, podobnie jak trojaki olkuskie z tych lat, to monety, które pomimo dużej emisji i wielu odmian zachowały się w niewielu egzemplarzach. Były to dobrze wykonane, wybite w dobrym srebrze, monety, które przez lata pogarszania się jakości pieniądza były wyławiane z obiegu i przetapiane na znacznie gorsze emisje. Dziś poszukiwane typologicznie i trudne do zdobycia w ładnych stanach.

Jedna z ozdób kolekcji monet Stefana Batorego, którą powierzono nam do sprzedaży podczas 9 Aukcji GNDM (5 październik 2019).

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *