Słownik uwzględnia miejscowości, które obecnie znajdują się w granicach Polski oraz te, które w latach 1914-1924 były polskie, a teraz znajdują się poza granicami. Ujęte są również większe miejscowości nie spełniające powyższych kryteriów, ale należące do regionów podzielonych po II wojnie światowej, np Prusy Wschodnie, Pomorze czy Śląsk.

Słownika tego nie można traktować jako opracowania naukowego, a raczej jako podręczne zestawienie pomocne dla kolekcjonerów pieniądza zastępczego , przygotowane w oparciu o ogólnie dostępne materiały i publikacje, aczkolwiek bez ich weryfikacji. Możliwe są tu drobne nieścisłości, a być możne i pomyłki także będziemy wdzięczni za wszystkie, ewentualne uwagi, które postaramy się na bieżąco uwzględniać. Szczególe dyskusyjne mogą być tłumaczenia odnośnie tych nazw miejscowości, które obecnie już nie istnieją jako odrębne, a zostały scalone w ramach większych miast. Będziemy wdzięczni też za ewentualne uwagi odnośnie przypisania poszczególnych miejscowości do kategorii Allegro, gdzie podział ten nie jest zbyt trafny i problemem jest przyporządkowanie podczas wystawiania nazw miejscowości wchodzących niegdyś w skład Brandenburgii, a obecnie będących w granicach Polski.

wdt_ID Nazwa polska Nazwa obca Region 1914 Woj. 1975-98 Obecnie Katalog Podczaski
1 Aleksandrów Pograniczny /ob.Aleksandrów Kujawski/ Aleksandrów Pograniczny Zabór rosyjski włocławskie kujawsko-pomorskie Były zabór rosyjski
2 Andrychów Andrychów Galicja bielskie małopolskie Galicja
3 Babimost Bomst Wielkopolska zielonogórskie lubuskie Wielkopolska
4 Baborów Bauerwitz Śląsk opolskie opolskie Śląsk
5 Barcino k. Miastka Bartin Pomorze słupskie pomorskie Pomorze
6 Barczewo Wartenburg Prusy Wschodnie olsztyńskie warmińsko-mazurskie Warmia i Mazury
7 Bardo Barth Pomorze - Niemcy Niemcy
8 Bardo Śląskie Wartha Śląsk wałbrzyskie dolnośląskie Śląsk
9 Barlinek Berlinchen Brandenburgia gorzowskie zachodniopomorskie Pomorze
10 Bartoszówek Barzdorf Śląsk wałbrzyskie dolnośląskie Śląsk
Nazwa polska Nazwa obca Region 1914 Woj. 1975-98 Obecnie Katalog Podczaski